English info@kaico.org 02188785437

ما دیده بان هستیم

نوامبر 10, 2018
بدون دیدگاه

گفت و گو با دکتر روح الله زحمتکش معاون پژوهش و توسعه فن آوری

حالا دیگر تمام دنیا به این نتیجه رسیده است که پژوهش از ارکان اساسی توسعه و رشد یک جامعه است ، جامعه ای که می خواهد موتور رشدش همواره در حرکت باشد باید پژوهش را یک فرهنگ بداند و با پژوهش و تحقیق در یک مسیر عقلایی حرکت کند. با پژوهش و تحقیق می توان به رشد اقتصادی دست یافت ، بهره وری را بالا برد به دنبال توسعه اقتصادی ، امنیت ملی کشور تضمین می شود و فرهنگ جامعه بالنده و پویا می شود.و حالا دکتر زحمتکش معاون پژوهش شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر با اشراف به این موضوعات ، چند ماهی است که در این جایگاه نشسته است تا به زعم خودش ، سهمی ولو اندک در توسعه و آبادانی کشورش داشته باشد.مدیری جوان و دغدغه مند است که گفتن واقعیتهای تلخ را ضروری می داند و معتقد است که ریشه بسیاری از چالش های کشور در این واقعیت­هاست که شاید اطلاع یافتن از این واقعیت ها گاهی تلخ باشد، اما درمان و راه حل هم در این واقعیت­ها نهفته است.آنچه پیش روی شماست بخشی از گفتگوی دو ساعته ما با این همکار ارزشمند است.

شرکت پژوهش-معاونت پژوهش

وقتی ما به واحد پژوهش و آموزش خود ماهیت شرکت می‏دهیم در واقع قابلیت های لازم برای فعالیت‏های بیرون از گروه را ارتقاء و یکسری از ابزارهای لازم برای همکاری با شرکتهای گروه را از آن گرفته‏ایم. طی چندین سال فعالیت شرکت پژوهش علیرغم توصیه و حمایت‏های قابل توجه سازمان و گروه برای توسعه بازار خدمات پژوهش به بیرون مجموعه موفق نبود. لذا گروه تصمیم به ادغام شرکت در کروه و ایجاد معاونت پژوهش و توسعه فناوری نمود و این اتفاق مبارکی بود، زیرا همانطور که عرض کردم ما فعالیت بیرونی نداشتیم و همه خدمات به داخل گروه بود ولی چون که یک شرکت مستقل محسوب می‏شویم امکان نظارت و ارزیابی نداشتیم از طرف دیگر تمام وقت دغدغه حسابرسی و مشکلات صورت سود و زیان و مسائل حسابرسی در پایان سال وجود داشت اکنون ما به عنوان گروه ابتدا امکان نظارت و ارزیابی شرکتهای تابعه را داریم تا عارضه‏ها شناسایی شود یا در مدیریت راهبردی تمام مباحث مورد نیاز برای استحصال پروژه‏ها بهبود را در اختیار داریم و این موارد اثربخشی خدمات ما را به مراتب افزایش داده است.

IMG_7619_800x533

معاونت پژوهش و افق پیش رویش

ما در واقع ، نقش دیده بان صنعت را داریم که با نگاه به پیرامون صنعت و مسائل جاری شرکتهای تابعه ، چالش های حال و آینده را می بینیم و برنامه ریزی می کنیم.

کار ما تقویت ظرفیتها و شناسایی تهدید و فرصت ها است که با تلاش برای ارائه استراتژی‏های صحیح ، مسیر را برای حرکت هموار می کنیم.

 

ساختار مد نظر آقای مدیر

در زمان ادغام شرکت پژوهش با گروه در جلسه ای که بنده خدمت آقای دکتر دلیمی بودم و ایشان مسئله ساختار فعلی را مطرح نمودند. به ایشان عرض کردم این ساختار منتج از تفکر شرکتی می باشد و نمی تواند برای وظایف معاونت پژوهش و توسعه فناوری گروه پوشش لازم را داشته باشد. ولی اکنون این ساختار مصوب اعضای محترم هیئت مدیره گروه می باشد و ما تلاش می کنیم در قالب همین ساختار پاسخگویی کاملی از انتظارات و وظایف ستادی خود را داشته باشیم. به همین دلیل این معاونت در حال حاضر بیشتر در ساختار موازی ودر پروژه ها به صورت ماتریسی مدیریت می شود و هر کدام از همکاران در کنار کارهای گروهی مسئولیت های مختص خود را نیز دارند.

IMG_7608_800x533

مدیریت دانش حلقه مفقوده

مدیریت دانش در مجموعه مغفول مانده و ما باید در برنامه های آتی روی آن تاکید بیشتری داشته باشیم.

در گروه ما کسب و کارهایی مثل مرغ گوشتی با بیش از سی سال تجربه داریم افرادی خبره داریم با دانشی عظیم که با بازنشستگی این افراد ، دانش ضمنی خود را می برند و مستند سازی دانش انجام نمی شود.بنابراین تصمیم گرفتیم در کنار نشریه کوثر ما یک ضمیمه داشته باشیم به منظور انتشار و مستندسازی دانشی که همکاران ما به صورت کاربردی در دل کار آموخته اند گامی برداریم. با فرا خوان از افراد صاحب نظر و کارشناسان و همه کسانی که در این حوزه حرفی برای گفتن دارند ، دعوت به همکاری می کنیم.تا ان شاالله این دانش نهفته به اشتراک گذاشته شود. البته در این زمینه اگر در صورتی که بتوانیم تأییدیه لازم را از مدیرعامل محترم بگیریم سامانه مدیریت دانش را راه اندازی خواهیم کرد.

ما می خواهیم از هزینه کردن در پژوهش ، بیشترین بهره و استفاده را ببریم.

انتشارات

با ادغام شرکت پژوهش و توسعه کشاورزی کوثر در گروه ، قدیمی ترین فعالیت آن شرکت یعنی نشر کتب و آثار علمی در حوزه فعالیت­های معاونت پژوهش و توسعه فناوری قرارگرفته است. همانطور که اطلاع دارید در گذشته در این بخش فعالیتهای بسیار خوبی انجام گرفته که حاصل آنها چاپ کتبی ارزشمند و مرجع در زمینه علوم طیور و همچنین نشر مجله علمی تخصصی چکاوک می­باشد که همچنان نیز مورد استقبال جامعه دانشگاهی و صنعت طیور می­باشد. یکی از اهداف جدیدی که برای این معاونت ترسیم نموده ایم، تدوین و نشر کتب در سایر حوزه های کسب و کار نظیر دام بزرگ، شیلات، دام سبک، زراعت، کشت گلخانه ای  و سایر حوزه های کشاورزی است که شرکت­های مجموعه گروه کشاورزی نیز در آن زمینه ها فعالیت دارند. انتشار کتب و آثار علمی بعنوان فعالیتی ماندگار و تاثیرگذار در توسعه و ارتقاء سطح دانش و تخصص کارشناسان و مدیران مجموعه به شمار میرود که به موازات فعالیت­های آموزشی و پژوهشی میتوان در این راستا گام برداشت.

همانطور که ذکر شد از دیگر فعالیت­های این حوزه، نشر فصلنامه علمی تخصصی چکاوک است که از سال 71 قدمت داشته و بعنوان یکی از منابع و رفرنس­های دانشگاهی مورد توجه بوده است. اما به تدریج ارتباط آن با دانشگاه­ها ضعیف شد و به دلیل نگاه دوگانه ای که به این مجله بوده، این نشریه با مشکلاتی روبرو شد که حتی باعث وقفه در نشر آن نیز گردید. از یک سو نگاه کاملا علمی و آکادمیک و از سوی دیگر نگاه یک مجله کاربردی محض که نیازی به انعکاس مقالات صرفا علمی نمی­بیند. حال آن که با متعادل سازی این دو نگاه میتوان هر دو زمینه را مورد توجه قرار داد و با انعکاس مطالب علمی روز دنیا، مدیران و کارشناسان مجموعه را با دانش روز آگاه ساخت و در مقابل نیز با ترغیب کارشناسان مجموعه به مشارکت در تدوین و تالیف مطالب علمی که حاصل تجربیات عملی  و یافته های تحقیقاتی آنها در سطح مزارع است، می­توان ضمن توسعه دانش کاربردی، آن را نیز به دانشجویان انتقال داد و به مثابه یک پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه عمل نمود. خوشبختانه با تغییر مدیرمسئول این نشریه و  با رویکردی جدید که دربرگیرنده هر دو جنبه فوق باشد، تصمیم به نشر مجدد آن داریم که به امید خدا  و با همکاری کارشناسان و متخصصان مجموعه، این امر بزودی محقق خواهد شد.

به موازات نشر کتب و نشریه چکاوک، بر آن هستیم تا کنار نشریه کوثر یک نشریه ضمیمه داشته باشیم تا علاوه بر علوم طیور به نشر مطالب در سایر حوزه ها  نیز بپردازیم تا دانشی که شاید در دانشگاهها تدریس نشده و یا کمتر مورد توجه قرارگرفته و ماحصل  تجربه و تخصص همکارانمان بوده و در دل کار و از بطن مزارع بدست آمده را مستندسازی و منتشر نماییم.  لذا با فراخوانی که انجام خواهیم داد از افراد صاحب نظر و کارشناسان و متخصصان دعوت خواهیم نمود تا این دانش نهفته را از طریق ضمیمه علمی نشریه کوثر به اشتراک گذارند.

پژوهش

بخش پژوهش معاونت به عنوان تنها واحد R&D سازمان اقتصادی کوثر مسئول تحقیق و مشاوره علمی، در راستای حل مشکلات جاری شرکتها می باشد تا با تشویق به تغییر رویه اجرایی شرکتها از طریق به روزرسانی و بهبود روش‌های عملیاتی آنها در جهت افزایش کمی و کیفی تولید و کاهش هزینه‌های غیرضروری و نهایتاً افزایش سود گام بردارند.

تاكنون چندین طرح تحقيقاتي در زمينه صنعت دام، طيور، آبزیان و زراعت به صورت مستقل يا مشترك با دانشگاه‌ها‌ و مراكز علمي‌- پژوهشي به انجام شده است. طی سالیان ابتدایی تأسیس شرکت پژوهش، تحقیقات خوبی در زمینه طیور انجام گرفت. این طرح‌هاي تحقيقاتي در سالهاي 1391 و 1392 با همكاري شركت چينه در سالن تحقيقاتي مرغداري دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران اجرايي گرديد. در سال 93  انجام 16 طرح پژوهشی طی ابلاغیه‌های متوالی از سوی مدیریت محترم عامل شرکت در دستور کار قرار گرفت.

در این راستا با رایزنی با دانشگاهها و مؤسسات تحقیقاتی معتبر کشور اقدام به تشکیل کارگروههای تحقیقاتی و کمیته داوران گردید. همچنین به منظور غنای کیفی طرح های پژوهشی از مرحله دریافت پروپوزال تا ارائه گزارش نهایی، شیوه نامه، دستورالعمل حق الزحمه پژوهشی و نیز سایر فرم های داوری، پروپوزال، گزارشات پیشرفت و نهایی تدوین و تصویب شدند که جملگی این موارد پس از تشکیل معاونت پژوهش و توسعه فناوری مجدداً مورد بازبینی و تصویب قرار گرفتند.

از میان طرح های ابلاغی ذکر شده تاکنون عملیات اجرایی 8  طرح پژوهشی  به طور کامل انجام و جلسه دفاع آنها در سالن جلسات این گروه انجام شده و 3 طرح پژوهشی دیگر در حال اجرا می‌باشند.

پس از تشکیل معاونت پژوهش، اقدامات قابل توجهی به منظور پایه ریزی و استحکام زیرساختهای پژوهشی انجام گردیده است. یکی از مهمترین این اقدامات که در راستای نظام مند نمودن فرایندهای پژوهشی، و بهینه سازی برنامه ریزی، تدوین و تصویب قوانین اجرایی و نظارتی صورت گرفت، تشکیل شورای پژوهشی بود. همچنین در راستای سیاستگذاری و برنامه ریزی در جهت ارتقای کیفیت فعالیتهای پژوهشی، و ایجاد هماهنگی هر چه بیشتر بین ارکان و معاونت های ذیربط آیین نامه های شورای مورد تصویب واقع شد. از اقدامات دیگر بخش پژوهش معاونت،  تشکیل کمیته ناظرین طرح های پژوهشی به منظور اعمال نظارت بر حسن اجراي کار و ارزشیابی مستمر علمی پروژه  از مرحله شروع تا خاتمه طرح بود.

به منظور شناسایی و برطرف کردن مشکلات و مسائل جاری دو مرحله نیازسنجی از کلیه شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ صورت پذیرفته است که طی آن بیش از 40 پیشنهاد طرح پژوهشی دریافت شده و روند بررسی ضرورت اجرا و تصویب آنها در جلسات شورای پژوهشی در حال انجام است.

یکی از موارد مهم و مورد تأکید ریاست محترم سازمان بحث انجام طرحهای الگویی مبتنی بر یافته‌های تحقیقاتی بوده است. در این خصوص رایزنی‌های زیادی با نخبگان و پژوهشگران مختلف به عمل آمده و طرح های مختلفی نیز گردآوری شده است که از میان این طرحها تاکنون دو طرح تجهیز مزارع شرکت آبزی اکسیر کوثر به سامانه مولد مقیاس کوچک خورشیدی فتوولتاییک و فاز نخست طرح توسعه گیاهان مقاوم به شوری و خشکی (سالیکورنیا) و تولید بذر پایه آن با هدف تدوین و تکمیل چرخه تولید، فراوری تا مصرف با موفقیت به اتمام رسیده است. انجام مرحله دوم طرح سالیکورنیا در استان خوزستان با هدف احياء اراضي شور و تثبیت خاک به منظور کنترل ریزگردها در منطقه هندیجان استان خوزستان در حال پیگیری می باشد.

در حال حاضر اقدامات مقدماتی جهت اجرای تعدادی از طرحهای الگویی منتخب روناک در حال انجام است که پس از تکمیل مستندات مورد نیاز این معاونت، عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.

آموزش

توسعه منابع انسانی بدون شناسایی نیازهای آموزشی میسر نیست.همچنین افزایش بهره وری و تولید نیازمند افزایش مهارت های نیروی کار است. در این راستا معاونت پژوهش و توسع فناوری برنامه های آموزشی خود را در راستای سند راهبردی هلدینگ در 7 حوزه تخصصی،مدیریتی،مالی و اداری، بازرگانی و حقوقی نرم افزاری و پروژه مطابق با نیازسنجی صورت گرفته از شرکتهای تابعه طراحی و نسبت به اجرایی شدن آن اقدام نموده است.

در بخش تخصصی به منظور افزایش راندمان تولید و مبارزه و پیشگیری از شیوع بیماریها در حوزه های دام، طیور، آبزیان، زراعت، گلخانه، دوره های مورد نیاز را برای برگزاری در دستور کار قرار داده که در جهت افزایش کیفیت دوره های آموزشی این معاونت با همکاری مؤسساتی چون مئسسه بین المللی پدیده تبار، مدیریت صنعتی، مجتمع فنی تهران، شرکت آرشانیک(نماینده جمهوری چک در ایران، نماینده LLC و دانشگاه صنایع و معادن و …  اقدام به برگزاری دوره ها نموده است.

به طور مثال به دلیل اینکه چند شرکت ما به زودی وارد بورس می شوند ما با توجه به نیاز این شرکتهاه دوره های آشنایی با بازار سرمایه برگزار شد و دوره های مرتبط به همین حوزه برای برگزاری پیش بینی کردیه ایم.

هدف ما از برگزاری این دوره ها مجهز نمودن منابع انسانی به تخصص های روز است تا یار خاطر شرکت باشند نه بار خاطر

ارزیابی

به طور کلی در ارزیابی بازخورد تصمیمات و خروجی فعالیت ها مشخص می شود

ارزیابی این امکان را فراهم می کند تا با اصلاح روش، بهره گیری از تجارب گذشته و اتخاذ شیوه های جدید، زمینه بهبود، کارآمدی و ارتقای عملکرد سیستم فراهم شود.

ما به دنبال یک ساز و کار هستیم که این فرایند را انجام دهیم.

حرف آخر:

نگاه من به مجموعه یک نگاه سیستمی است و از همه زوایا به موضوع می نگرم.تمام تلاش من و همکارم این است که پشتوانه باشیم و امیدوارم خداوند ما را در این مسیر که کم خطر هم نیست یاری کند و سرانجام خوشی در انتظار همه باشد.

 

حامد قلی خانیان