English info@kaico.org 02188785437

کارگاه آموزشی پرورش طیور ارگانیک برگزار شد

 

انجمن ارگانیک ایران همواره در راستای رشد صنعت ارگانیک در کشور نسبت به برگزاری دوره های آموزشی اقدام نموده است که در همین خصوص کارگاه یک روزه ی آموزشی پرورش طیور توسط انجمن ارگانیک ایران وشرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تربیت مدرس  در تاریخ 20 شهریور 1397 در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید. کارگاه از ساعت 9 صبح و با حضور مسئولین، اساتید، فعالین بخش های گوناگون صنعت طیور و علاقه مندان آغاز گردید.

t97-6-10---50x70-_web

در بخش اول کارگاه آقای دکتر حسین محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس کمیسیون آموزش و پژوهش انجمن ارگانیک ایران ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در سالن، توضیحاتی در خصوص کارگاه و فعالیت های کمیسیون آموزش و پژوهش انجمن برای حاضرین ارائه نمودند و برگزاری کارگاه های آموزش را از اصلی ترین اهداف انجمن و از وظایف مهم کمیسیون آموزش و پژوهش عنوان کردند و همچنین بازنگری در استاندارد تولید طیور ارگانیک جهت ورود به مباحث اجرایی تولید را بسیار مثبت ارزیابی نمودند. دکتر علی اصغر طالبی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در سخنرانی خود کشور را به سبب دارا بودن مناطق جغرافیایی متفاوت و گوناگونی اکوسیستم، دارای پتانسیل بالا در زمینه های تولیدی دانسته و استفاده ی بهینه از این ذخایر را که می تواند با حرکت دانشگاه ها به سمت کاربردی کردن علوم اجرایی گردد را امری مهم در رشد اقتصاد و ارتقاء کمیت وکیفیت تولیدات دانستنه و با اشاره به فعالیت هایی که بر مبنای اصول علمی در زمینه ی تولید مرغ در دانشکده ی کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس صورت پذیرفته، به حاضرین خوش آمد گفتند.

 

 

در ادامه آقای دکتر باغبانزاده قائم مقام مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر ضمن معرفی این سازمان، به فعالیت های صورت پذیرفته در خصوص تولید مرغ با کیفیت و همچنین رویکرد این مجموعه که بر اساس مبانی علمی و تبدیل علوم به فعالیت های اقتصادی می باشد، با اشاره به مبحث تراریخته در دنیا و اینکه اولین محصول تراریخته در دنیا در سال 1994 تولید شده عنوان کردند تشخیص محصول تراریخته از روی شکل ظاهری امکان پذیر نیست و در دنیا برچسب گذاری بر روی محصولات صورت می پذیرد و نیز لزوم بررسی علمی در زمینه محصولات تراریخته در ایران را ضروری عنوان کرده و همچنین توضیحاتی در خصوص مضرات این محصولات و همچنین تحقیقات سازمان WHO در بحث سرطان زا بودن محصولات تراریخته را برای حاضرین شرح دادند.

timg_7112

timg_7141

 

آقای مهندس سید رضا نورانی رئیس هیئت مدیره انجمن ارگانیک ایران از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه با تشکر از شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر در خصوص حمایت از برگزاری کارگاه، فعالیت های انجمن ارگانیک ایران را تشریح و نتیجه این فعالیت ها را ورود ایران به رنکینگ های جهانی عنوان کردند. ایشان ضمن ارائه آمار در خصوص ترنول مالی در بحث تجاری محصولات ارگانیک در دنیا و با اشاره به استقبال گسترده و همچنین ظرفیت بالای کشور در این خصوص، برگزاری کارگاه های اینچنینی را زمینه توسعه تولید محصولات ارگانیک در کشور دانستند. آقای دکتر قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشی از سخنرانی خود برای حضار به ارتباط روند گسترش آلودگی های زیست محیطی و آلودگی های روزافزون خاک، آب و هوا در اثر استفاده بی رویه از سموم و همچنین استفاده از سوخت های سنتی اشاره نمودند و ضمن معرفی طرح تاپ، مرتفع نمودن مشکلات تخصصی بخش های گوناگون علمی را از جمله اهداف این طرح بر شمردند. در ادامه آقای دکتر سیاوش نیازی شهرکی مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور با ابراز امیدواری در جهت رشد هر چه بیشتر محصولات ارگانیک در کشور، خلاصه ای از فعالیت های سازمان دامپزشکی از جمله راه اندازی آزمایشگاه تخصصی باقیمانده ی سموم و تجهیز و به کارگیری دستگاه های مدرن در این آزمایشگاه، اجرای برنامه ی ملی پایش مرغ از سال 88، تدوین دستورالعمل های تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک، اجرای دستورالعمل های سامانه ی بهداشتی، بررسی بحث باقیمانده ی فلزات سنگین در خصوص خوراک دام در جهت کاهش هر چه بیشتر این باقیمانده ها، برای حاضرین ارائه نمودند. در ادامه آقای مهندس ناصر زرگر معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی کشور عدم توازن دانش و تخصص بین جوامع محلی و شهری را از عوامل افزایش فقر عنوان نموده و رشد مشارکت با جوامع محلی را موجب توسعه تولید دانستند. همچنین آقای دکتر علی برابری معاون امور فنی و بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران رشد قابل توجه تولیدات ارگانیک طی 10 سال اخیر را بسیار مثبت ارزیابی نموده و نقش سازمان تعاونی روستایی کشور را به عنوان دروازه ورود محصولات کشاورزی به سفره مردم را اساسی دانستند.

timg_7129

 

پس از پایان مراسم افتتاحیه، حاضرین از مزرعه پرورش مرغ free rangeدانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس بازدید نمودند و آقای دکتر علیرضا احسانی استادیار دانشگاه تربیت مدرس و از اساتید کارگاه توضیحات لازم در خصوص این مزرعه تولیدی را ارائه نمودند. پس از بازدید و در بخش دوم، اساتید کارگاه آموزشی طیور ارگانیک، آقایان دکتر حسین محمودی، علیرضا احسانی، دکتر عبدالمجید مهدوی دامغانی دانشیار دانشگاه شهید بهشتی، دکتر محمد رضا اردکانی استاد دانشگاه آزاد اسلامی و مدیر اجرایی دفتر آیفوم ایران، در زمینه های گوناگون تولید مرغ ارگانیک  توضیحات کاملی برای حاضرین ارائه نمودند.

 

 

timg_7197

درادامه کارگاه آقای دکتر محمدرضا اردکانی مدیر اجرایی دفتر آیفوم ایران نیز مطالبی درخصوص نقش ارگانیک و استانداردهای موجود در این حوزه را بیان کردند و همچنین جلسه پرسش و پاسخ با شرکت کنندگان را نیز به همراه اقای دکتر احسانی و محمودی برگزار نمودند

timg_7190

این کارگاه درساعت 18 با گرفتن عکس یادگاری از شرکت کنندگان و تقدیر و تشکر از دانشجویان ممتاز حوزه کشاورزی دردانشگاه تربیت مدرس خاتمه یافت .

 

حامد قلی خانیان